Baltijos šalių čempionatas


Visoms trims Baltijos "sesėms" - šis tradicinis čempionatas tapo ne tik jėgų išbandymo poligonu, bet ir savo šalių įvairaus amžiaus orientacininkų vienijimo priemone. Moderniškasis "Filarelaretų" turizmo centro dviaukštis Neoplanas pravažiavęs skersai Lietuvos, surinko pakeliui pajėgiausias jaunųjų orientacininkų pajėgas. Stambiausia kryžkelė Kryžkalnyje savo atžalas palydėję vedantieji šalies treneriai trumpam sustojo pokalbiui su rinktinės treneriais ir ir naujuoju nacionalinės rinktinės treneriu Edgaru. Aš asmeniškai į Baltijos čempionatą Latvijon vykstu po ilgokos pertraukos - dar tada, kai Edgaro treneris Povilas buvo vyriausiu rinktinės treneriu. Iki šios dienos išliko įsimintini jo žavingi ir aistringi pasakojimai apie SPORTO FILOSOFIJĄ. Labai malonu, kad po ilgos pertraukos, mums, treneriams vėl atsirado mūsų veiklos šviesėjanti perspektyva skirtingai nei Povilas, Edgaras ramia, net tylia, bet įtaigia kalba dėsto naujausios sporto DVASINGUMO idėjas. Prasitarė jis apie rašomą knygą. Pritrenkė mane asmeniškai tai, kad Edgaro bendramintis yra ir treneris Antanas gan gerai žinantis apie japonų mokslininko Emoto Masara unikalų atradimą, kuris darys perversmą dvasingumo pajutime ir jo pažinime.
        Nuo aukšto autobuso gerai ir toli matosi besikeičiantys peizažai, įvairi žemės paviršiaus morfologija aktuali mūsų sportui. Yra kas pamąstyti, kaupiantis prieš rytdienos startą. Modulinei treniruotei laiko nedaug liko. Autobuso laiko ribotuvai reikalavo daryti ilgalaikę pertrauką. Todėl tik 45 min. liko susipažinimui su vietove. Tai Ivandene ir jos nuostabus senoviškas vandens malūnas - peizažai labai nuostabūs. dar nuostabesnis miškas: išvartos po išvartų. Jei vieną apibėgi, tai tuoj kita padaro mirtiną sieną. dar vieną stengiesi apeiti, o apėjus vėl siena. Apėjus labirintus, pasirodo, kad jei tiesiai įveikinėtum per išvartas, jų pakelyje būtų mažiau. Treneris Antanas, kaip visad juokauja, sako kad reiks naktį kažką sugalvoti, "tikriausiai eisime mišką valyti". taip pakelia dvasią - IŠEITIS VIENA, IŠVARTAS ĮVEIKINĖTI TIESIAI, JOKIŲ APIBĖGINĖJIMŲ.
       Dabar visi ilsisi-grožisi miestu. apie jo grožį, apie varžybų vietovę ir ką pasakys organizatoriai, skaitykite bei žiūrėkite kiek vėliau

   

   Delegacijos sėkmei daug įtakos turi josios išvakarės nusiteikimas. Iš vakaro po darbo atvyko daug ir suaugusiųjų. Labai gaila, kad organizatoriai neturėjo kada pabendrauti su vadovais. Matyt, daug jiems rūpesčių. Todėl mūsų treneriams reikėjo improvizuoti - APIBENDRINTI MODULINĘ TRENIRUOTĘ. Treneris Antanas šią treniruotę apibūdino, kaip kopimą į bažnyčios didelį kalną. Kaip sakant, didelis vargas einant arčiau Dievo, bet po to didelis malonumas po pamaldų leistis nuo to kalno. Tokių religinių sentencijų Antanui netrūksta. Mat modulinės treniruotės gabaliukas buvo lyg ir prasčiausio miško. Jei bus lengvesnis miškas, teks labiau telktis kūrybiškumui - tai užakcentavo suaugusiųjų treneris Edgaras. O patiems jauniausiems-mažiausiems Antanas pasiūlė nebijoti tolėliau pabėgti keliais, bus taip garantuotai. Net iki dvigubo atstumo siūlė keliais naudotis. Tačiau Edgaras suabejojo, kad kelių daug šiame žemėlapyje nebus. Bet Antanas linkęs manyti, kad vaikams turėtų būti keliukai. Suaugusiųjų trenerio nuomonė, kad geriau laikytis kiek galima tiesiau, drąsiau. Ypač siūlo naudotis gero miško lopinėliais ir juostomis. Pasiūlė būt atsargiems nežymėtuose žvejų ir žvėrių takeliuose, kad perspėjo stebėti jų kryptį ir būt atsargiems, juose nenuklysti. Jauniesiems užakcentuota kovingumo svarba, patarta nenusileisti, jei ir nesiseks - kovoti iki galo. ypač gerai psichologiškai nusiteikti įveikinėjant sunkiai labai blogą mišką. Jei kris nuotaika, patarta galvoti, kad nelengva bus ir varžovams. Svarbiausia, negalvoti apie rezultatą. galvoti tik apie orientavimasis, jo džiaugsmą. O rezultatu džiaugtis siūloma tik finišavus.
      Treneris Edgaras pasiūlė naudotis mums lietuviams neįprastomis išvartomis. Jo žodžiais, mes prie jų neįpratę ir bėgdami jų nematome. Bet matyti jas labai naudinga, bus aišku, kur tiksliai esi. Ypač tai gerai, kad miškas labai riboto matomumo. Tai PAGALBINIAI ORIENTYRAI, kuriais verta į juos kreipti dėmesio. Pabaigoje Antanas palinkėjo trasoje SUŽVĖRĖTI. Pasitarimas baigėsi nacionalinės aprangos dalybomis.
       Visi nuėjo miegoti, o aš patraukiau į miestą. Senos gatvelės mena viduramžių miesto dvelksmą. Bet apie jo romantiką kitą kartą. jau labai vėlus laikas, o mūsiškiai vis dar atvažiuoja.

   

Senas užrašas

Senas žibintas
 

Džiaugiuosi, kad gyvenu Lietuvoje.

s    Su tokiu užrašu autobuse, išvykstančiu į startą paleistas atvirukas su tautinemis spalvomis susukta juostele. Tai pagrindinis šiuolaikinės SUBJEKTYVIZACIJOS princpo reikalavimas džiaugtis. Tik džiaugsmas pagal šiuolaikinius mokslo nustatymus neša siekiui sėkmes, tik džiaugiantis ir gėrintis gyvenimu gauni iš aplinkos teigiamą energiją. Taip yra įsitikinęs nac.rinktinės treneris Edgaras.

    Vykstant į varžybas autobusas pro paskutinė Kuldygos stambią gyvenvietę Priedainę, pasuko į starto vietą. Gražus pavadinimas!

    -Viskas mūsų rankose- išlipantiems iš autobuso pabrėžė treneris Antanas. - Todėl nusiplaukite rankas upelyje.
    Tai nuostabus upelis Vanka, pro kurio Ivandės seną malūną kelias į startą. Šis upelis įteka į Užavą.

    Tuoj po pasitarimo LOSF viceprezidentas darius informuoja paskutines gautas žinias. Perdavė organizatorių atsiprašymą, kad punktuose numeriai 68 ir 98 turės apačioje taškus. Be to ant žemėlapių šalia KP numerių nebus jų skaičių. Starte nebus izoliacijos.

 Žiūroviniame KP galima bus pasidėti savo gėrimus - į jį gali eiti tik treneriai.

   Savotiškai vyko atidarymas.  Prie Baltijos šalių vėliavų atsistojo Latvijos orientacininkų prezidentas Janis Lazdans, vyriausias varžybų teisėjas Oskars Zarnis ir komentatorius Aivars Mazzarinš, kurie tik geros radiofikacijos dėka be jokios pompastikos atidarė trijų Baltijos šalių čempionatą. Šis čempionatas neeilinis. Pirmą kartą jame dalyvauja svečiai iš Sankt Peterburgo ir Baltarusijos. Šios delegacijos kol kas dalyvauja be konkurencijos. Bet kai man teko pakalbėti su šių delegacijų vadovais, gerai Lietuvoje žinomu ir dažnu svečiu iš Baltarusijos Vitalij-u Savanovič-iu, Sankt Peterburgo šefu Konstantin-u Volkov-u, jo pavaduotoju, žymiu Rusijos OS-o vaikų organizacijos veikėju Vadim-u Urnacev-u, šios delegacijos prašosi kituose čempionatuose oficialiai startuoti kaip Baltijos šalys ir Baltijos šalių kaimynės. Ponas Konstantinas man pasakė, kad jau sankt peterburgiečiams atsibodo jų šalies neaukšto lygio varžybos, jie mieliau dalyvauja pas kaimynus suomius ir vardan aukštesnio sportinio lygio žiūri į Baltijos regioną.


Baltcemp-ą paskelbė Latvijos orientacininkųprezidentas (kairėje),vyr. teisėjas ir komentatorius

Sanktpetgerburgieciai
 

Vakar preliminariuose rezultatuose buvo labai nemaloni mums situacija - diskvalifikuotas JonukasVytautas. Jo įsitikinimu, jis tame KP tikrai buvo ir, neva, tikrai girdėjo ar matė suveikusią stotelę. Bet, deja ... Taigi treneris Edgaras ryžosi prašyti, kad sekretoriatas pasižiūrėtų stotelėje duomenis ir atstatytų sportininką. Bet vyriausiasis sekretorius tai griežčiausiai atsisakė, aiškindamas, kad tai Latvijos taisyklės tokios procedūros nenumato. Neliko nieko kito, kaip rašyti protestą. Tiesa, jį mūsų treneris pavadino PROTESTU-PRAŠYMU ir įteikė vyriausiam teisėjui Oskarsui ZERNIUI. Kaip tai atrodė-žiūrėkite čia žemiau:
 

 

Štai matome Latvijos komandos vadovą Indulį Peilansą, besidžaugiantį Baltijos čempione tapusia Aja Skrastiną. Šis komandos vadovas, tai labai buvęs tituluotas orientacininkas - Sovietų Sąjungos čempionatuose jis čempionu buvo tapęs 1980 m. ir 1987 m., antrąją vietą jis buvo iškovojęs 1984 m. ir 1978 m., o 1979 m. PELNĖ AUKSĄ. JIS IR MANE KUR TAI APIE 1978 m. Magūnuose per tradicinį Pabaltijo kaimo sporto draugijų mačą "Varpa-Nemunas-Joudas" buvo mane trasoje apgavęs - atsižymėjo ir nubėgo nį tą pusę. Taigi nepasekiau jo ir nubėgau į paskutinį KP teisingai ir finišavau anksčiau. Pasirodė, kad aš ne tame KP atsižymėjau, o Indulis ar suimitavo besižymįs, ar ... Twisted Evil
 
 

 

Vilius-sprinto čempionas! Exclamation Very Happy

Čia Tako ir Medeinos klubų atstovai nuo ilgiausiu Europoje tilto žvelgia į ilgiausią Europoje krioklį. Apie šiuos ir kitas Kuldygos įžymybes gal po kelių dienų laukite įspūdžių, kuriomis mūsų šalies atstovai atsigavo po ilgos varginančios trasos. Tik nepakartojami įspūdžiai labai gerai atstato organizmą ir psichiką.
Mums paisekė. Teisėjų kolegija (žiūri komisija) patenkino mūsų delegacijos prašymą - atstatė mūsų geriausią pasirodžiųsį vyrų atstovą. Todėl džiaukimės iki rytojaus. Nuo rytdienos visame pasaulyje įsigalioja naujos redakcijos IOF taisyklės, kuriose kaip tik juose, pasak Rimvydą Kutką, net draudžiamas dalyvio atstatymas. Taigi pasaulis eina ne dalyvių, bet organizatorių labui. Todėl sportas darosi mažiau objektyvus, sportininką gali sužlugdyti ne tik technika, bet ir jo paties psichika - didelės įtampos metu gali ir pasigirsti ar pasirodyti laukiamas signalas. Tai normalus psichikos reiškinys ir dėl to sportininkas neturėtų būt baudžiamas. Deja, taisyklių kūrėjai gal neatsiklausė sporto psichologų. Taigi ruokimės būt skriaudžiami. Crying or Very sad

 

 

  

     
 
Pagaliau šiame čempionate mūsų delegacijai džiaugsmas! Nepakartojamas finišo momentas. Čempionato organizatoriai pasirūpino, kad paskutiniame KP stovėtų 3 prizmės su atsižymėjimo stotelėmis. Ir, štai, prie jų pasirodė lyg 3 sesės - Latvijos, Estijos ir Lietuvos merginų paskutiniojo etapo dalyvės. Sunku pasakyti, katra anksčiau atsižymėjo. Garsiausios aistruolių ovacijos pavirto į baisiausią minios klyksmą. Net nematant, kas darosi raitytoje finišo juostoje, iš ovacijų griausmo galima buvo nuspėti, kad nepaprastas įvykis rutuliuojasi. Štai besikaunančiosios įveikia posūkį ir paskutinioji tiesioji atkarpa! Čia jau tapo aišku, kad mūsų šalies atstovė Aušrinė dėka geresnio fizinio parengimo ir neblogai išugdytos greičio ištvermės savybės - keliais metrais įgavo pranašumą ir užtikrintai laimėjo. Už lietuvaitės nugaros finišavusios latviukė ir estukė susmego perkirtusios juosta. Jos atidavė visas jėgas - atsikelti joms neleido ir apmaudas. O Aušrinė jau atsidūrė besveikinančiųjų gerbėjų glėbyje. Tokio nuostabaus džiaugsmo ne taip dažnai tenka patirti.