Kazlų Rūdos miškai turi tapti sporto ir laisvalaikio traukos centru.

Šeimų dviračių žygis Kazlų Rūdoje skirtas vaikų ginimo dienai.

 


Pilvės upelio tiltelis

Pievų gėlės


Miškininkas Redas Rutkauskas papasakojo apie miško paslaptis.

 

 

2011 vasario 7, 11:49:23
Siūlau atsiversti nesenai vykusio kompozitoriaus Rimvydo Žigaičio atminimo įamžinimo ir geriausių šalies meno meistrų fotoreportažą adresu:

www.kazlusporto.puslapiai.lt/kultura-sveikata/zigaicio/index.htm

Prisiminkime unikalų Mikalojaus Konstantino Čiurlionio paveikslą „Miškas“. Norisi pabrėžti, kad mūsų Viešojoje bibliotekos salėje skambėjusi Mikalojaus Konstantino Čiurlionio fortepijoninė muzika ir jo laiškai priminė, kad jau pradėjome metus, skirtus šio genijaus šimtosioms mirties metinėms. Koncertinę programą sudarė Rimvydo Žigaičio vokaliniai kūriniai, ištraukos iš M. K. Čiurlionio laiškų E. Moravskiui, P. Čiurlioniui, S. Kymantaitei ir M. K. Čiurlionio preliudai. Žinomas dainininkas Liudas Mikalauskas, jo artistiškumas ir aktorės Virginijos Kochanskytės literatūrinių kūrinių interpretacija bei jaunatviškas pianistės Virginijos Unguraitytės muzikavimas suteikė netikėtų jausmų. Ypatingai skleidė žymaus kompozitoriaus laiškų šilumą kūrinio režisierė ir geriausia mūsų šalyje skaitovė-aktorė V.Kochanskytė. (ji trumpą laiką kauno politechnikume buvo mano bendramokslė.)

Nuskambėjus Mikalojaus Konstantino Čiurlionio preliudams, NORĖTŲSI PAKVIESTI Į MŪSŲ MIŠKŲ PRIEGLOBSTĮ NE TIK PASIKLAUSYTI MIŠKO GARSŲ, BET IR ĮSIKLAUSYTI Į MŪSŲ MIŠKŲ TURINĮ, apie ką mūsų vaikučiai su tėveliais jau pajuto per vaikų gynimo dienos šeimų dviračių žygį, galima pamatyti, štai, šiose nuotraukose:

www.kazlusporto.puslapiai.lt/dviratis/kazlurudos-girios.htm

Iš jų suprasite, kad Kazlų Rūdos miškai turi tapti sporto ir laisvalaikio traukos centru. Apie tai kaip tik tame žygyje Redas Rutkauskas pasakojo apie miško pažinimo svarbą. Su mūsų miškais žada masiškai susipažinti Kauno „Snaigės“ slidžių masinio žygio dalyviai, kurie vasario 19 dieną keliaus Kazlų Rūdos kraštovaizdžio draustinio peizažų takais.
Todėl nuostabu, kad pirmą kartą drąsiai sušnekėta, kad miško masyvai turi būt panaudoti žmonių sveikatingumo tikslams. Malonu, kad jau atsiranda naujas požiūris į miškus, kad Kazlų Rūdos urėdija pradės rūpintis ne tik medienos turtais, bet svarbiausiuoju žmogaus turtu-sveikata. Tai ką mačiau keliaujant dviračiu aplink Baltijos jūrą, galiu perduoti kultūringų ir civilizuotų Vakarų Europos bei Skandinavijos šalių patirtį, kuriant įvairius kompleksus, įrengiant dviračių, pėsčiųjų takus, sudarant maršrutus, kuriuose įtraukti gamtos paminklai bei kaimo turizmo objektai. Taip miškingas Kazlų Rūdos kraštas privalo tapti patrauklesniu miesto svečiams, turistams“. Europoje ir Lietuvoje sparčiai augant dviračių mėgėjiškam sąjūdžiui, reikia tik sveikinti nepartinės Jaunosios Sūduvos koalicijos siūlomą iniciatyvą mūsų savivaldybei tapti šio sporto ir laisvalaikio priemonės traukos centru. Todėl drauge su Aplinkos, Susisiekimo ministerijomis ir Europos Sąjungos parama vietos žmonių bei turistų labui galime reiktų kurti patrauklią dviračių takų sistemą, pažintinius takus, kaimo turizmo plėtros objektus.

Mūsų miškus jau pamėgo šalies turizmo ir sporto mėgėjai. Prisiminkime Kazlų Rūdos girioje ne kartą vykusias Lietuvos Jaunimo Žaidynių orientavimosi varžybas, vyko Rūdupio miške net Europos neįgaliųjų čempionatas. O praeitais metais iš visos šalies buvo susirinkę EKO maratono varžybos, kurios įrodė, kad prie gamtos rekreacinio sporto sparčiai populiarėja ir MULTI sporto šakos. Prie rekreacinių sporto šakų reiktų priskirti ir dviračių bei bėgimo krosų varžybas, kurios kaip magnetas šalies sportininkus ir mėgėjus traukia tradiciniai pavasariniai krosai „Per Vokiškus kalnelius“. Taigi trasų rengimas, žemėlapių sudarinėjimas rekreaciniam sportui – tai neišsemiami sporto, turizmo ir poilsio bei gamtos-etnografijos pažinimo vystymui laukiami dideli darbai.

SPORTAS PADĖS ŠVARINTI MIŠKUS.

Sportininkai miško nešiukšlina. Varžybų išvakarėse daromos talkos trasų valymui nuo šiukšlių. Labai didelę talką pernai pavasarį buvo suorganizavę Marijampolės orientavimosi klubo "Javonis" aktyvistai, kurie prieš atviras respublikines varžybas suorganizavo visų šalies sportininkų talką, kurios metu surinko didžiausią krūvą šiukšlių-tai, daugiausia, lėbautojų palikimą, kuri buvo išvežta sunkvežimiais. Į respublikines varžybas kviestis sportininkus ir rungtyniauti prišiukšlintame miške nėra gražu. Todėl prieš kiekvienas bėgimo ar dviračių kroso varžybas trasos zonose ir miesto parke jaunieji Kazlų Rūdos sportininkai daug dirba prie šiukšlių rinkimo.

Kaip visad MIŠKĄ TERŠIA LĖBAUTOJAI. Lėbaujama paprastai ne poilsiui skirtose vietose, kur nėra įrengtų šiukšlių surinkimo priemonių. Labai nemalonu, kad pastovi girtavimo vieta tampa ne tik visos laukymėlės, pakelės, sankryžos, į kurias atvažiuojama automobiliais, bet ir miesto parko estrada tampa neoficialia alude.  Girtaujantys dažnai net trukdo vaikams vykdyti sportines pratybas.

Todėl vardan švaraus miško užlaikymo, reikia keisti požiūrį į poilsio formas miške, jame reikia pradėti daugiau sportuoti, vykdyti organizuotus turistinius ar kultūrinius renginius. PADIDINUS KULTŪRINIO-SPORTINIO MIŠKO PANAUDOJIMĄ, PAGERĖS MIŠKO SAUGOJIMO KULTŪRA. Jei mišku pradės labiau naudotis suaugusieji sporto mėgėjai, miško teršėjams neliks vietos miške. Kai teko man dviračiu važiuoti aplink Baltijos jūrą, labai stebino visur švarūs miškai. Miškeliuose prie miestelių ir parkuose ideali tvarka todėl, kad tą TVARKĄ GAMTOJE PALAIKO SPORTUOJANTYS ŽMONĖS. Šalia gyvenviečių žaliosiose zonose teko visur matyti sveikatingumo trasas bėgimui ir slidinėjimui. Visur informaciniai stendai, trasų schemos, ženklinimai, perspėjantys ženklai, tarp kurių yra ir draudžiamųjų ženklų keturračiams bei motorogėms, kad slidininkams nebūtų gadinamos vėžės. Visur labai populiarūs miškuose pjūvenų bėgimo takeliai, skirti sąnarių relaksacijai. Gyvenviečių žaliosiose vejose gyventojai gausiai ir įvairiausiai mankštinasi, ne tik bėgioja ar vaikšto, bet labai tapo populiarus Šiaurietiškas vaikščiojimas su slidžių lazdomis. Taip pat gausiai važinėjama krosiniais, lenktyniniais ar greitojo nusileidimo dviračiais grynai sporto-treniruočių tikslu. Taip pat labai daug ridinėjama riedslidėmis ar riedučiais. Be to teko matyti begalę gamtos pažintinių takų su gamtos ir kraštotyriniais aprašymais. Šalia takų yra paruoštos laužavietės su malkomis ir net lauko krosnys su poilsiui skirtais miško baldais. Todėl žmonės užsiiminėjantys asmenine kūno kultūra ar sportavimu (sportininkai ir sportuotojai sportuojantys daugiau sveikatai nei rezultatui) niekada neužsiiminės nesveikais veiksmais, kaip girtuokliavimais ir lėbavimais gamtoje.